Lesbisk bokcirkel: Lesbiska ligan

18 mar 2026
18.30-20.00
Page 28, Claesgatan 8
Malmö

Välkomna till ett prestiglöst och avslappnat boksamtal med Lesbisk Makt! Inför denna träff läser vi LESBISKA LIGAN av Mian Lodalen. Vi ses i Page 28:s lokaler i Malmö där vi fikar tillsammans, talar om det vi läst och vad det fått oss att tänka och känna, helt utan press och prestationskrav! 

Anmäl dig i formuläret längre ner på sidan! 

Det kostar inget att delta och du måste inte vara medlem i Lesbisk Makt, men du får gärna bli det! Se mer här.

Kort om boken:

Lesbiska ligan är en roman skriven av Mian Lodalen från 2021. Den utspelar i 40-talets Stockholm i en tid då homosexualitet fortfarande var olagligt i Sverige. Handlingen är baserad på ett sant rättsfall och vi får följa några kvinnor som åtalas för otukt. Vi får följa kvinnornas liv, relationer, tankar och känslor och även hur det är att leva i skuggan av andra världskriget: en tid präglad av bomblarm, ransonering och fattigdom.

Tillgänglighet och språk:


Lokalen är tillgänglig med rullstol. RWC finns tillgänglig fram till klockan 20.00 i Foodcourten på MittMöllan. 

Det här boksamtalet hålls på svenska.

Om bokcirkeln:


Vi strävar efter att skapa en så välkomnande och positiv miljö som möjligt för alla deltagare. Vi vill att man ska våga dyka upp även om man aldrig varit med i bokklubb förut och oavsett hur erfaren man är som läsare. Alla deltar efter förmåga, lust och dagsform! 

Detta är det 2:a samtalet av 4 som planeras under våren. Vi återkommer med mer information längre fram! 

För vem?


Alla som är lesbiska eller intresserade av lesbiskhet och som identifierar sig som kvinnor, icke-binära och/eller har transerfarenhet får vara med. Läs mer om vår värdegrund här