Som medlem i Lesbisk Makt kan du vara aktiv i att arrangera event och mötesplatser genom att gå med i en av lokalavdelningarna eller starta upp en ny lokalavdelning. Det går också bra att bara vilja besöka evenemang, eller helt enkelt bara vilja stödja föreningen genom ditt medlemskap.

Alla som är lesbiska eller intresserade av lesbiskhet och som identifierar sig som kvinnor, icke-binära och/eller har trans*erferenhet får bli medlemmar och är välkomna till föreningens mötesplatser och aktiviteter.

Medlemsavgift: 20-100 kr/år
För papperslösa: 1 kr/år
Var och en efter förmåga.

Bli medlem

1. Fyll i nedanstående formulär 

* (Om du redan är medlem sen tidigare och endast ska förnya ditt medlemskap ska du INTE fylla i detta formulär. Du behöver bara swisha / göra en inbetalning av medlemsavgiften och ange det namn/ alias du använde när du registrerade ditt medlemskap).

2. Betala in medlemsavgiften till:
Swish 123-018 15 86 eller 
S.E.B, kontonummer 5501-11 169 72

Märk inbetalningen med ditt namn/alias.

Betalar du från utlandet behöver du följande uppgifter:
Iban-nummer SE8950000000055011116972
Bic ESSESESS

Nya medlemmar får gratis merch!

Alla nya medlemmar som betalar 100kr i medlemsavgift får ett valfritt merch med föreningens logga skickad hem till sig! 

OBS! Glöm inte att att ange den adress du vill ha merchet skickat till. 

Du kan välja mellan:

  • Vit T-shirt med med trycket Lesbisk Makt i en triangel
  • Vit långärmad tröja med trycket Lesbisk Makt i en triangel
  • Svart T-shirt med Lesbisk Makt logga på böstet
  • Svart keps med rosa LM monogram 
  • Ljusrosa keps med svart LM monogram 
  • Svart gympapåse som det står Lesbisk Makt på i rosa 
  • Svart midjeväska som det står LM på i rosa och vitt 
  • Vit emaljmugg med trycket Lesbisk Makt på ena sidan och "Lesbisk stund har guld i mund" på andra sidan 
  • Plåtmugg med karbinhake med trycket Lesbisk Makt på ena sidan och "Lesbisk stund har guld i mund" på andra sidan 
  • Karbinhake som det står Lesbisk Makt på 

Bild på merchen här

Om medlemskapet 

Medlemmar har närvarorätt, yttranderätt och rösträtt på medlemsmöten och årsmöten. Föreningens medlemsavgift för medlemmar fastställs av dess högst beslutande organ, årsmötet.

Varje år ska medlemsavgiften betalas till: 
Swish 123-018 15 86 eller 
S.E.B, kontonummer 5501-11 169 72

* Medlemskap betalar du för det aktuella året. När det blir nytt år behöver du betala medlemsavgiften igen för just det året. Medlemskapet löper alltid januari - december, oavsett när du betalar in avgiften. Har du exepelvis betalat in medlemsavgiften nyligen, men innan det senaste årskiftet, så behöver du alltså betala in medlemsavgiften igen för att vara registrerad som medlem för det aktuella året.

* M​edlemskapet fortlöper tills dess att medlemmen väljer att avsluta sitt medlemskap, begär utträde eller blir utesluten. Varje medlem är fri att när som helst avsluta sitt medlemskap i föreningen med omedelbar verkan. Utträde ska begäras skriftligen. Om medlem avslutar sitt medlemskap under påbörjat verksamhetsår är personen skyldig att betala sin medlemsavgift för det påbörjade året. 

Mer information om föreningen finns här!

Och här hittar du information om hur föreningen hanterar dina personuppgifter (GDPR).

Välj den lokalgrupp som ligger närmst där du bor.