Välkommen till årets första Lesbiska Frukost i Malmö! Ta med dig dina bästa Lesbiska filmer /böcker, vi ska nämligen bok o filminspirera varandra!
OM FRUKOSTEN SÖNDAGEN 18/1
Vi bjuder in till frukost med tema bok och filminspiration! Ta med dig dina bästa lesbiska filmer och böcker och låt ligga som inspiration på ett utsällningsbord som vi skapar tillsammans under frukosten. Vi kommer recensera och samtala för att tipsa varandra så att vi vet vad vi ska fylla upp våra lediga kvällar med under terminen ♥
Kom med en vän eller flera, eller kom ensam. Det går minst lika bra. Skulle du vilja att någon möter upp dig på vägen / hjälper dig att hitta till lokalen / är din vän under frukosten går det jättebra att höra av sig till lesbiskfrukostmalmo@gmail.com. Du behöver inte vara medlem/aktiv/vän till något eller någon för att komma och äta frukost.
______________________________________________
PRAKTISK INFORMATION
Frukost säljes på plats. En får plocka så mycket en vill och varma och kalla frukostdrycker ingår. Hela frukosten är vegetarisk och veganska, laktosfria och glutenfria alternativ finns.
Priset är: 40kr
Fukost till barn: 20 kr
Endast en kopp Kaffe/The: 15kr
"DELTA" PÅ FB-EVENEMANGET ELLER SKRIV ETT MEJL OM DU TÄNKER KOMMA
Kryssat i att du deltar på evenemanget så räknar vi med en frukost till dig.
Är det inte ett bra alternativ går det också bra att notera oss genom ett mejl till lesbiskfrukost.malmo@gmail.com.
Det går bra att ändra statusen/ skicka mejl ända fram till lördagkväll.
Du binder dig förstås inte till något, detta endast för att vi ska veta ungefär hur mycket frukost vi ska ordna.
BARN-HÖRNA
Det går bra att ta med barn. På plats kommer finnas en barn-hörna var de kan sitta och pyssla.
LOKALEN ÄR FULLT TILLGÄNGLIG
_______________________________________________
OM LESBISKA FRUKOSTAR
Lesbiska Frukostar Arrangeras av Lesbisk Makt och syftar till att skapa en trygg lesbisk mötesplats. Vi vill med dessa också synliggöra och peppa lesbiskheten genom att på frukostarna inspirera varandra på olika sätt, lyfta lesbiska förbilder och prata om lesbiskhet.
En behöver inte vara delaktig i samtal och aktiviteter under frukostarna om en inte känner för det, utan kan också sitta tyst, inta sin frukost och den lesbiska stämningen.
VEM ÄR LESBISK?
Lesbisk Makt definierar lesbisk som någon som har, vill ha, eller har haft lesbiska erfarenheter. Eller som att lesbiskhet är något en kan pröva under frukosten, oavsett definitioner utanför frukostrummet. Transpersoner, bisexuella, intergenders, asexuella, pansexuella och queera personer är absolut och utan tvekan välkomna på frukostarna
MER INFO:
https://www.facebook.com/LesbiskMakt2014
http://lesbiskmakt.tumblr.com/
http://www.inkonst.com/lesbisk-frukost-3/
Med värme och kärlek ♥
Arrangörsteamet i Malmö