Lesbisk frukost MALMÖ

Tre personer som håller om varandra
19 okt 2014
10:00-13:00
Inkonst, Bergsgatann
Malmö

Vi säger ÄNTLIGEN!



Lesbisk frukost i MALMÖ!



Vi vill skapa en trygg mötesplats och synliggöra och peppa lesbiskheten, t ex genom att lyfta lesbiska förebilder, prata om lesbiskhet och lyssna på lesbisk musik! En behöver inte vara delaktig i samtal under frukosten om en inte känner för det, utan kan också bara sitta tyst, avnjuta sin frukost och inta den lesbiska stämningen.



Under vår första frukost på Inkonst kommer vi att visa konstnären Kajsa Dahlbergs film Female Fist. En intervju med en aktivist i Köpenhamn som tillsammans med en grupp försöker göra en lesbisk porrfilm för lesbiska som de själva skulle vilja se.



Kajsa Dahlberg säger om sin ingång till att göra filmen:

"I was interested in how one could, both formally as well as ideologically, make a film about a group whose main objective is the desire to resist representation."



Läs hela intervjun här: 

http://zerom3.net/pdf/1177578110.pdf



eller kolla in mer av Kajsa Dahlbergs arbeten här:

http://kajsadahlberg.com/archiveworks/female-fist/



Lesbisk Makt definierar lesbisk som någon som har, vill ha, eller har haft lesbiska erfarenheter. Eller som att lesbiskhet är något en kan pröva under frukosten, oavsett definitioner utanför frukostrummet. Transpersoner, bisexuella, intergenders, asexuella, pansexuella och queera personer är absolut välkomna på frukostarna. 



Frukost kommer vara vegansk och finns till ett självkostnadspris på max 40 kr. 



Anmäl dig till lesbiskfrukost.malmo@gmail.com så vi vet hur mycket frukost vi ska göra. 



Lokalerna är fullt tillgänglighetsanpassade.



Nästa frukost äger rum på samma plats söndagen den 2/11 kl 10-13



Varmt välkomna!!